zamknij
POLECANE

Z problemem suchej skóry boryka się bardzo dużo osób. Niektórych problem te...czytaj więcej

8 sposobów na postępowanie z introwertykami

Introwertycy to szczególna grupa ludzi- uwielbiają ciszę, spokój a ich myśli zazwyczaj są starannie schowane wewnątrz ich głowy. Jak postępować ze znajomymi, którzy nie należą do fanów hałasu i ogromnych, zatłoczonych imprez? Poznaj nasze sposoby.

Kim jest introwertyk? To osoba, która w przeciwieństwie do ekstrawertyka czerpie swoją energię ze spokoju i samotności. Są to zazwyczaj osoby ciche, skupione na sobie i raczej stroniące od bycia w centrum uwagi. Nie muszę to być osoby całkowicie zamknięte na kontakt z innym, w końcu nie raz możemy spotkać naprawdę wygadanych introwertyków!

1. Daj się wygadać introwertykowi

Introwertyk potrzebuje więcej czasu na filtrację myśli w swoim mózgu. Fakt. Dlatego kiedy mówi, najlepiej poczekać więcej niż 3 sekundy zanim zaczniemy sami mówić. Podczas przerw introwertyk stara się zebrać swoje myśli w logiczną całość- jeśli przerwiemy ten proces, bardzo możliwe jest, że pominiemy kilka istotnych kwestii.

2. Parafraza

Rozmawiając z introwertykiem, warto jest co jakiś czas powtarzać to, co on sam powiedział- tym sposobem nie tylko, upewnimy się czy dokładnie miał to na myśli, ale także damy mu poczucie, że jest prawdziwie słuchany. No i nigdy nie wiemy, czy w trakcie nie dostaniemy zwiększonej ilości informacji.

3. Zaakceptuj ciszę

Introwertycy nie muszą mówić 24/7. Właściwie, to cisza nie przeszkadza im w jakimkolwiek stopniu. Zaakceptuj to, że od czasu do czasu w Waszej rozmowie wystąpi cisza- ba, potraktuj to jako znak, że Twój introwertyk czuje się komfortowo w Twoim towarzystwie.

4. Zaznaczaj, że zamierzasz wylać swoje myśli na introwertyka

Ekstrawertycy mają to do siebie, że uwielbiają „głośno myśleć”- coś co introwertykom jest kompletnie obce. Introwertycy pierwsze przefiltrują myśli, przemielą informację a dopiero potem wyrzucą z siebie uformowaną całość. Ty, nastaw się na cierpliwość jeśli zamierzasz uzyskać od introwertyka jakieś informacje, zaś sam ostrzegaj go, że zamierzasz wylać potok słów.
5. Sms zamiast dzwonienia

Jeśli macie wspólne plany a Ty chcesz coś ustalić… broń boże nie dzwoń. Sms jest rozwiązaniem idealnym, nie tylko druga osoba może kontrolować jak i co odpowie, to dodatkowo ma kontrolę nad tym, kiedy to zrobi. Polub smsowanie.
6. Nie przerywaj

Serio, nie przerywaj, kiedy introwertyk w końcu odważy się mówić. To jak wbicie noża w plecy. Jeśli już Ci się uda to zrobić, jak najszybciej go przeproś a potem namów do kontynuowania wątku.
7. Odpuść sobie cało nocne szaleństwa z introwertykiem

A najlepiej, jeśli ułatwisz mu wcześniejsze opuszczenie imprezy. Introwertycy cechują się ograniczoną energią towarzyską. Jak tylko zauważysz, że Twój kolega czy koleżanka zaczyna się alienować gdzieś z boku, pożegnaj się zresztą ekipy i zamów Ubera. Twój introwertyk będzie Ci niesamowicie wdzięczny za to, że sam nie musiał pytać i czekać na Ciebie.
8. Zadawaj konkretne pytania

Introwertycy rzeczywiście nie lubią się dzielić informacjami. Jeśli chcesz wyciągnąć cokolwiek z niego, musisz zadać bardzo konkretne pytanie- jeśli tego nie zrobisz, introwertyk zagoni Cię w maliny bądź da Ci odpowiedź tak ogólną, że lepiej by było, gdybyś jej nie znał.

Tagi: , ,

No Comments

Leave a reply

Post your comment
Enter your name
Your e-mail address

Story Page