zamknij
POLECANE

Z problemem suchej skóry boryka się bardzo dużo osób. Niektórych problem te...czytaj więcej

4 sposoby na uciążliwego sąsiada

Sąsiedzi mogą być prawdziwym skarbem, a mogą być też przekleństwem i wielkim problemem. Sąsiadów ma każdy z nas bez względu na to, czy mieszka w domu, bloku czy domu wielorodzinnym. Oczywiście sąsiedztwo na osiedlu domków jednorodzinnych jest mniej uciążliwe niż na przykład w bloku, jednak życie pokazuje, że dziwnych przypadków jest w tej materii cała masa.

Generalnie niby wiemy, że życie w zgodzie z sąsiadami jest niezwykle istotne. Gdy my wyjedziemy na wakacje, to mogą oni mieć oko na nasz dom. Gdy wydarzy się jakieś nieszczęście to właśnie do sąsiada jest najbliżej aby pobiec po pomoc. Takich sytuacji moglibyśmy wymieniać praktycznie bez końca, wniosek z nich jest jeden: dobry sąsiad jest potrzebny każdemu z nas.

Pamiętajmy jednak, że ta sytuacja działa w dwie strony. My potrzebujemy dobrego sąsiada i nasz sąsiad w nas chce także mieć dobrego sąsiada. Zatem zanim powiemy coś złego na mieszkańców sąsiedniego domu czy mieszkania, to zastanówmy się najpierw czy my jesteśmy dobrymi sąsiadami. Czy można przyjść po pomoc, po radę czy może tak po ludzku po dobre słowo. Czy jesteśmy dyskretni, czy nie hałasujemy, czy nie zakłócamy porządku itd.

Powracamy jednak do uciążliwego sąsiada i zastanowimy się co też z takim delikwentem można zrobić?

  1. Przede wszystkim najpierw należy poprosić grzecznie naprawienie szkody, o nie hałasowanie, o przestrzeganie przepisów itd. Jeżeli nasz prośba nie skutkuje lub zostanie wyśmiana, to nie pozostaje nam nic innego jak poprosić innych lokatorów, sąsiadów i napisać wspólny apel- prośbę do uciążliwego delikwenta. Jeżeli taka prośba na piśmie nic nie pomorze, to musimy udać się do zarządcy osiedla, do spółdzielni , wspólnoty i tam złożyć oficjalną skargę i jednocześnie prośbę, aby to oni oficjalnie wystąpili o porządek czy naprawę szkód.
  2. Gdy takie prośby i oficjalne pisma nie pomagają a jest zakłócany porządek lub spokój to musimy zawiadomić o tym straż miejską. Być może nałożony mandat lub pouczenie wystraszą taką osobę i sprawa będzie załatwiona.
  3. Kolejny krok to oczywiście telefon na policję i tutaj trzeba być konsekwentnym i każdorazowo prosić o interwencję. Na ich podstawie będzie możliwość złożenie zawiadomienia w sądzie, w prokuraturze, gdy oczywiście sprawa zajdzie aż tak daleko.
  4. Pamiętajmy o tym, że w każdej wspólnocie istnieją pewne przepisy, do których stosować muszą się wszyscy mieszkańcy. Oprócz takich przepisów są oczywiście nadrzędne przepisy prawa, które jasno regulują stosunki międzysąsiedzkie. Mamy więc pełne prawo domagać się od takiego uciążliwego sąsiada podporządkowania, a jeżeli to nie poskutkuje, to musimy pójść na drogę prawną.

Tagi: ,

No Comments

Leave a reply

Post your comment
Enter your name
Your e-mail address

Story Page