zamknij
POLECANE

Z problemem suchej skóry boryka się bardzo dużo osób. Niektórych problem te...czytaj więcej

Sposoby na zapchaną toaletę

Każdy z nas zetknął się kiedyś z problemem zapchanej toalety. Dzieje się to we wszystkich miejscach, zarówno w warunkach domowych, jak i w toaletach publicznych. Zapchana toaleta uniemożliwia korzystanie z niej, a co za tym idzie, jest to bardzo kłopotliwy problem, który należy rozwiązać możliwie szybko.

Każdy z nas zetknął się kiedyś z problemem zapchanej toalety. Dzieje się to we wszystkich miejscach, zarówno w warunkach domowych, jak i w toaletach publicznych. Zapchana toaleta uniemożliwia korzystanie z niej, a co za tym idzie, jest to bardzo kłopotliwy problem, który należy rozwiązać możliwie szybko.

Najczęstsze przyczyny zatykania się toalety, to:
⦁ uszkodzona spłuczka
⦁ zaleganie dużej ilości papieru toaletowego w muszli
⦁ inne materiały zalegające w muszli klozetowej

Zapchana toaleta powoduje przyspieszony rozwój bakterii, uciążliwy zapach, nieprzyjemne wrażenia wzrokowe i przede wszystkim, uniemożliwia skorzystanie z toalety. Aby skutecznie poradzić sobie z tym problemem, należy użyć jednej z poniższych metod.

Sposoby na zapchaną toaletę

Przede wszystkim, musimy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, które pozwolą nam bezpiecznie dla naszego zdrowia i komfortu, wziąć się za odetkanie toalety. Do tego wyposażenia należą:
⦁ maska ochronna
⦁ gumowe rękawice
⦁ sprzęt lub środki chemiczne, w zależności od wybranej metody udrażniania

Zasadniczo, metody na zapchaną muszlę klozetową można rozróżnić na domowe oraz specjalistyczne, czyli takie, które wymagają albo fachowego sprzętu albo silnych środków chemicznych.

Domowe sposoby na zapchaną muszlę klozetową
⦁ gorąca woda + płyn do mycia naczyń – należy wlać płyn do wody stojącej w muszli i odczekać ok 15-20 minut. Następnie należy wlać do muszli pełny czajnik gorącej wody i po 5 minutach wszystko spłukać. Ta metoda nie jest stuprocentowo skuteczna, ale zazwyczaj sprawdza się w przypadku zapchania papierem lub ręcznikami papierowymi.
⦁ soda oczyszczona + ocet – do muszli należy wsypać kilka łyżek sody, a następnie zalać ją octem; po kilku minutach można spuścić wodę.
⦁ Pongtu – jest to produkt wynaleziony w Korei Południowej, który ma postać dużej plastikowej naklejki. Wystarczy szczelnie nakleić go na muszlę klozetową, tak aby do środka nie dostawało się powietrze, i spuścić wodę. Spowoduje to wybrzuszenie się naklejki, na które należy kilka razy mocno nacisnąć. Pod wpływem zwiększenia ciśnienia powinno dojść do odetkania toalety.

Specjalistyczne sposoby na zapchaną toaletę
⦁ spirala do udrażniania rur
⦁ przepychacz sanitarny
⦁ środki chemiczne bazujące na wodorotlenku sodu, które występują w postaci płynu, żelu lub granulatu

Jak zapobiegać zapychaniu się toalety?
⦁ Toalety publiczne
– należy dbać o to, aby w kabinach zawsze znajdował się papier toaletowy, ponieważ niweluje to ryzyko używania ręczników papierowych, które dużo trudniej się spłukują
– umieszczenie w kabinach WC koszy na śmieci minimalizuje ryzyko wrzucania odpadów higienicznych do muszli klozetowej
– stosowanie podajników papieru toaletowego, które dozują listki pojedynczo, zapobiega nadmiernemu zużyciu papieru oraz aktom wandalizmu, które mogą prowadzić min. do zapychania toalety
⦁ Toalety prywatne
– należy pamiętać, aby odpady higieniczne, który nie rozpuszczają się w wodzie i mogą powodować zatory, wyrzucać do kosza na śmieci, a nie do toalety, a są to min. włosy, chusteczki dla niemowląt, ręczniki papierowe, podpaski i patyczki do uszu
– pouczenie dzieci o wrzucaniu do toalety wyłącznie papieru toaletowego
– nie powinno się wrzucać na raz do toalety, dużych ilości papieru

Aby kwestia tego, co można, a czego nie można wrzucać do muszli klozetowej, była jasna, przygotowaliśmy dla Państwa bezpłatne infografiki w formacie pdf. Można je powiesić w zakładzie pracy, w toalecie publicznej, ale również w domu.

Infografika – Czego nie należy wrzucać do toalety

Czego-nie-wolno-wrzucac-do-miski-ustepowej-WC-infografika

Czego-nie-wrzucac-do-WC-infografika

Nie ma jednej, najlepszej metody na udrażnianie toalety, ponieważ każda metoda ma swoje wady i zalety. Metody specjalistyczne, ze względu na konieczność używania fachowego sprzętu oraz środków chemicznych, niekoniecznie mogą być użyte w warunkach domowych, a z kolei domowe sposoby, nie są tak szybkie i wydajne, jak te profesjonalne. W skrajnych przypadkach, gdy różne metody zawodzą, zalecamy wezwać hydraulika.

Ryszard Kurek
Ole.pl

Tagi: , ,

No Comments

Leave a reply

Post your comment
Enter your name
Your e-mail address

Story Page