zamknij
POLECANE

Z problemem suchej skóry boryka się bardzo dużo osób. Niektórych problem te...czytaj więcej

Sposób na grzyby na trawniku – skąd się biorą, jak je zwalczać?

Grzyby na trawniku mogą być częstym gościem w Twoim ogrodzie – psują jego estetykę, a część pospolitych gatunków stanowi zagrożenie dla zdrowia zwierząt domowych i dzieci. Jak walczyć z grzybami w trawie i co to są czarcie kręgi? Jak szybko rosną grzyby na trawniku? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Grzyby na trawniku najczęściej pojawiają się po obfitych opadach deszczu w sezonie letnim, kiedy zwiększa się wilgotność gleby. Do wyrośnięcia potrzebują jednak jeszcze innych warunków:

  • zacienione stanowisko na trawniku,
  • zwiększona kwasowość gleby,
  • obecność mchu.

Większość gatunków grzybów rosnących w trawie nie jest niebezpieczna, niektóre z nich jednak po spożyciu lub nawet kontakcie fizycznym mogą wywoływać niepożądane reakcje. ZIEMOVIT przedstawia najważniejsze informacje o grzybach w trawie – dzięki tej wiedzy będziesz mógł skutecznie z nimi walczyć lub przeciwdziałać ich powstawaniu. Sprawdź sam!

Co to są czarcie kręgi?

Czarci krąg to kolisty wzór na trawniku stanowiący efekt rozrostu grzybów kapeluszowych z klasy Basidiomycetes, czyli najczęstszych nieproszonych gości w polskich ogrodach. Otóż niewidoczna dla ludzkiego oka grzybnia rozrasta się koliście po danym terenie, w efekcie czego wyrastające z niej grzyby tworzą kręgi lub półksiężyce.

Ze względu na swój kształt oraz szkodliwość czarcie kręgi dzielą się na 3 typy:

  • Typ I – efekt rozrostu grzyba Marasmius oreades. Czarci krąg tego typu tworzą podwójne pierścienie w darni lub ciemnozielone smugi, między którymi widać obumarłą trawę z białą grzybnią o pleśniowym zapachu;
  • Typ II – najczęściej występuje na źle nawożonych trawnikach; to ciemnozielone zabarwienie trawy na krawędzi kręgu grzybów kapeluszowych. Tego typu czarci krąg nie powoduje obumierania trawnika, wpływa jednak negatywnie na jego estetykę. Nawóz granulowany do trawników z mchem ZIEMOVIT, dzięki dużej zawartości azotu, ułatwiającego rozwój trawy, może zminimalizować efekty działania grzybów;
  • Typ III – najmniej szkodliwy i najmniej efektowny typ czarciego kręgu, widoczny jedynie jako układające się w kręgi grzyby kapeluszowe, niepowodujące żadnych przebarwień wokół siebie.

Jak szybko rosną grzyby tworzące kręgi? Trudno to przewidzieć, gdyż intensywność wzrostu grzybów zmienia się w zależności od warunków – niekiedy czarcie kręgi mogą zniknąć samoistnie i powrócić za rok lub za dwa lata. W sprzyjającym otoczeniu grzybnia powiększa swój rozmiar z roku na rok, aż do napotkania fizycznej przeszkody (np. zabudowania).

Jak zwalczać grzyby na trawniku i czarcie kręgi?

Zanim czarcie kręgi pojawią się na dobre, da się to przewidzieć dzięki dokładnej obserwacji stanu trawy. Jeśli bowiem zauważysz w niej takie zjawiska, jak bardzo zielone kępki traw czy pojedyncze skupiska małych grzybów kapeluszowych, to możesz podjąć następujące działania:

  • Usuń darń z trawnika przy pomocy wertykulatora na głębokość ok. 30 cm, a następnie zasiej puste miejsca przy użyciu mieszanki nasion Regenerator Trawnika ZIEMOVIT;
  • Skorzystaj z aeratora, aby napowietrzyć glebę i zmniejszyć szansę na wykształcenie się mchu;
  • Stosuj wszechstronne nawożenie, dzięki któremu trawa będzie zdrowa i bujna, a w glebie powstaną mikroorganizmy mogące walczyć z grzybami.

Niestety nie istnieje sposób, dzięki któremu jest możliwe usunięcie grzybni z trawnika w stu procentach. Nawet po bardzo agresywnych działaniach (np. zdarciu darni czy gruntownym przekopaniu gleby trawnika) minimalne strzępki grzybni mogą się reprodukować. Nie warto również stosować środków grzybobójczych, ponieważ w większości przypadków są one toksyczne także dla trawy.

Tagi: , , ,

No Comments

Leave a reply

Post your comment
Enter your name
Your e-mail address

Story Page