zamknij
POLECANE

Z problemem suchej skóry boryka się bardzo dużo osób. Niektórych problem te...czytaj więcej

10 sposobów na porządek w domu

Każdy z nas lubi mieć czysty i pachnący dom. Nie zawsze jednak potrafimy tak wszystko zorganizować, aby dbanie o porządek było proste i przyjemne.

Wielu z was na pewno oburzy się na te moje słowa o sprzątaniu i że może ono być przyjemne. Ale uwierzcie mi, że może, trzeba tylko odpowiednio uporządkować i zorganizować całą przestrzeń. Zatem do dzieła:

  1. Każda rzecz w naszym domu czy mieszkaniu powinna mieć swoje stałe miejsce w szafie, szafce czy komodzie. Zatem musimy mieć taką ilość mebli, aby pomieściły rzeczy wszystkich domowników. Pamiętajmy tutaj o tym, że duże szafy są bardziej pojemne od komód, które są ładne, jednak niewiele pomieszczą w porównaniu z wysokimi i głębokimi szafami. Zatem wstawmy szafę do sypialni, do przedpokoju i pokoju dziecięcego.
  2. Okładanie rzeczy na miejsce. Uczmy tego od najmłodszych lat, róbmy to sami i dawajmy dobry przykład dzieciom.
  3. W szafach zainstalujmy wygodne wieszaki na koszule, garnitury i sukienki, kosze lub pojemniki na drobną garderobę, drążki na spodnie i paski, półki na swetry, torebki i buty.
  4. W pokojach dzieci umieśćmy duże kosze na zabawki, wówczas sprzątanie będzie szybkie i proste.
  5. Zarządźmy, że w tygodniu każdy dba o czystość w swoim pokoju, a do sprzątania powierzchni wspólnej typu łazienka, kuchnia czy salon ustalmy grafik.
  6. Grafik sprzątania i poszczególnych obowiązków dla wszystkich członków rodziny umieśćmy w widocznym miejscu. Włączmy do niego wszystkich, nawet tych najmłodszych, oczywiście nakładając na nich obowiązki adekwatne do ich wieku.
  7. Młodszym dzieciom pomagajmy w spełnianiu ich obowiązków i przyzwyczajajmy je stopniowo do tej ważnej roli.
  8. Nie zabraniajmy dzieciom się bawić i nie dążmy do sterylnego domu, gdzie nie wolno rozłożyć klocków w salonie, ale wymagajmy od dzieci, że po skończonej zabawie wszystkie zabawki mają być uprzątnięte.
  9. Ustalmy jeden wspólny dzień na generalne porządki. Najlepiej jak będzie to dzień wolny od zajęć w szkole i od pracy. Idealna więc na to będzie sobota. W taki dzień każdy dokładnie sprząta swój pokój, potem wspólnie inne części domu, a na koniec wszyscy udają się na wspólne porządkowanie podwórka czy ogrodu. Oczywiście trzeba także pamiętać o umyciu samochodu, posprzątani garażu czy też oczyszczeniu miejsc noclegowych naszych zwierzątek.
  10. Pilnujmy grafika obowiązków i dawajmy dobry przykład swoim dzieciom.

Te 10 prostych kroków sprawi, że w naszym domu zapanuje ład i porządek. Gdy każdy będzie wiedział za co jest odpowiedzialny, to szybciej dojdziemy do porozumienia i nie będzie zbędnych kłótni.

Tagi:

No Comments

Leave a reply

Post your comment
Enter your name
Your e-mail address

Story Page